JavaScript u vašem Web browseru je isključen ili vaš browser ne podržava JavaScript. ;).

Свјетски дан менталног здравља


10.10.2022.


ment_zdravlje

Сваке године се 10. октобра обиљежава Свјетски дан менталног здравља.


Многи аспекти менталног здравља су доведени у фокус, а већ прије пандемије Covid-19 се процјењивало да је једна од осам особа у свијету живјела са менталним поремећајем.


Пандемија Covid-19 створила је глобалну кризу менталног здравља. Процјене показују да је пораст анксиозних и депресивних поремећаја износио више од 25% током прве године пандемије. Ратови, климатске кризе, избјегличке кризе и животне кризе значајно утичу на наше ментално здравље. Проблеми у менталном здрављу постоје у нашим животима, породицама, на радном мјесту и заједници, утичући на све.


Стога је Свјетска здравствена организација и Министарство здравља, ментално здравље и добробит за све поставила као глобални приоритет.


Зато је неопходно појачати бригу о менталном здрављу кроз мрежу доступних и квалитетних услуга и подршке у заједници, а такође је потребно радити на превенцији менталних поремећаја кроз промоцију менталног здравља - како појединца тако и друштва.


Стигма и дискриминација и даље представљају препреку социјалном укључивању и приступу правовременој здравственој заштити.


Свјетски дан менталног здравља је прилика да говоримо о преблемима из области менталног здравља и развијамо свјесност о тим проблемима, а пружањем помоћи особама које имају те проблеме да се изборе са њима. Приоритет је редукција фактора који представљају ризик за настанак менталних поремећаја.


Стварати свијет у коме се ментално здравље цијени, унапређује и штити, гдје сви имају једнаке могућности, да уживају у менталном здрављу и да остварују своја људска права и гдје свако може да приступи здравственој заштити која му је потребна у датом тренутку је глобални приоритет.


ТИМ ЦМЗ 10.10.2022.



↑ na vrh stranice